
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.58 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Min Input Voltage | 3.1 V |
| Output Current | 400 mA |
| Output Voltage | 75 V |
| Operating Supply Voltage | 75 V |
| Output Type | Adjustable |
| Min Supply Voltage | 3.1 V |
| Quiescent Current | 3.1 mA |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Boost, Flyback, SEPIC |
| Switching Frequency | 1.5 MHz |
| Max Input Voltage | 75 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Supply Current | 3.1 mA |
| Efficiency | 96 % |
| Min Output Voltage | 3.1 V |
| Max Output Voltage | 76 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
Stock: 1198
Distributors
pcbx
Unit Price$1.95610
Ext.Price$1.95610
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.95610 | $1.95610 |
| 10 | $1.63891 | $16.38910 |
| 25 | $1.46731 | $36.68275 |
| 50 | $1.31368 | $65.68400 |
| 100 | $1.17613 | $117.61300 |
| 300 | $1.12917 | $338.75100 |
| 500 | $1.08407 | $542.03500 |
| 1000 | $1.04265 | $1042.65000 |
